Menu

History and Honour Roll

Wayne Arthurs Cup

Annual teams’ event. Comprises teams of two boys and two girls in the 10 & Under age group from Country Regions and Metropolitan Associations throughout Victoria.

Format:  A round-robin, with ties consisting of 2 boys singles, 2 girls singles and 2 mixed doubles rubbers.

Event began in 2007.

Year Date Venue Host Winning Assoc/Region
2007 December 15-16 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI Waverley Tennis
2008 December 13-14 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI Waverley Tennis
2009 December 12-13 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI North Suburban Junior
2010 December 11-12 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI North Suburban Junior
2011 December 10-11 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI North Suburban Junior
2012 December 15-16 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI North Suburban Junior
2013 December l4-15 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club North Suburban Junior
2014 April 12-13 Kaoyang LTC Kooyong Lawn Tennis Club Peninsula TA
2015 April 11-12 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club Waverley Tennis
2016 April 9 – 10 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club Bayside-Moorabbin
2017 April 8 – 9 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club Not completed
2018 April 7-8 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club North Eastern Junior TA

Frank Sedgman Cup

Annual teams’ event. Comprises teams of two boys and two girls in the 11 & under age group from Country Regions and Metropolitan Associations throughout Victoria.

Format:  A round-robin, with ties consisting of 2 boys singles, 2 girls singles and 2 mixed doubles rubbers.

Event began in 2006.

Year Date Venue Winning Assoc/Region
2006 October 1-2 Bendigo Tennis Centre North Suburban Junior
2007 August 4-5 Bendigo Tennis Centre Eastern Region
2008 August 2-3 Bendigo Tennis Centre Waverley Tennis
2009 August 1-2 Traralgon Tennis Association Waverley Tennis
201o July 31 – August 1 Tennis Ballarat, Ballarat Berwick and District
2011 August 6-7 Tennis Ballarat,Ballarat North Eastern Junior
2012 August 4-5 Traralgon  Tennis Association North Suburban Junior
2013 August 3-4 Traralgon  Tennis Association North Eastern Junior
2014 August 2-3 Bairnsdale Tennis Club North Eastern Junior
2015 August 1-2 Traralgon Tennis Association Peninsula TA
2016 July 30-31 Bendigo Tennis Association North Suburban Junior
2017 July 29-30 Bendigo Tennis Association North Eastern Junior TA #1
2018 July 28-29 Bairnsdale Tennis Club Eastern Region Tennis

Alicia Molik Cup

Annual teams’ event. Comprises teams of two boys and two girls in the 12 & Under age group from Country Regions and Metropolitan Associations throughout Victoria.

Format:  A round-robin, with ties consisting of 2 boys singles, 2 girls singles and 2 mixed doubles rubbers.

Event began in 2008.

Year Date Venue Host Winning Assoc/Region
2008 April 19-20 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI Eastern Region
2009 March 28-29 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI Waverley Tennis
2010 March 20-21 Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI Bayside-Moorabbin
2011 April 9-1a Kooyong LTC Kooyong Foundation & AAMI North Suburban Junior
2012 March 24-25 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club North Suburban Junior
2013 April 13-14 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club Waverley Tennis
2014 December 13-14 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club Bayside-Moorabbin
2015 December 12-13 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club Eastern Region Tennis
2016 December 10-11 Kooyong LTC Kooyong Lawn Tennis Club Waverley Tennis
2017 December 9-10 Kooyong LTC  Kooyong Lawn Tennis Club Bayside-Moorabbin
2018 December 8-9 Kooyong LTC

Judy Dalton Cup.

Named Goolagong Cup until 2003 and Foundation Cup until 2015.

Annual regional teams’ event for 13 and under girls from across regional Victoria.

Format: A round robin with ties consisting of four singles and two doubles rubber involving all of the four players within each regional team.

Year Date Venue Winning Region
1998 December 2-3 Hollioake Park Tennis Centre, Ballarat Goulburn Valley
1999 unknown Bendigo Barwon
2000 unknown Wodonga Central Highlands
2001 November 26-27 Sale TC Barwon
2002 November 24-26 Horsham LTC Western Districts
2003 November 1-2 Bairnsdale TC Central West Gippsland
2004 November 14-15 Shepparton TC Central Gippsland
2005 November 13-14 Stawell TC Barwon
2006 November 19-20 Traralgon Tennis Association East Gippsland
2007 November 18-19 Benalla LTC Goulburn
2008 November 16-17 Bairnsdale TC Barwon
2009 November 15-16 Traralgon Tennis Association Barwon
2010 November 14-15 Yarrawonga LTC Mornington Peninsula
2011 November 13-14 Bairnsdale TC Barwon
2012 November 18-19 Moe TC Barwon
2013 November 17-18 Sale TC Wimmera
2014 November 16-17 Warrnambool Lawn TC Barwon
2015 November 14-15 Geelong lawn TC South West
2016 November 12-13 Yarrawonga Lawn TC Central Gippsland
2017 October 28-29 Mornington TC Central Gippsland
2018 October 27-28 Yarrawonga Lawn TC Central Highlands

John Fitzgerald Cup

Named Milo Cup until 2006.

Annual regional teams’ event for 13 and under boys from across regional Victoria.

Format: A round robin with ties consisting of four singles and two doubles rubber involving all of the four players within each regional team.

Event began in 2002.

Year Date Venue Winning Region
2002 November 3-4 Traralgon Tennis Association unknown
2003 November 2-3 Geelong LTC Barwon
2004 October 31 – November 1 Kooyong LTC Barwon
2005 October 30-31 Geelong LTC Barwon
2006 November 5-6 Geelong LTC Mornington Peninsula
2007 November 4-5 Ballarat Regional TC Barwon
2008 November 2-3 Ballarat Regional TC Barwon
2009 November 1-2 Geelong LTC Central Gippsland
2010 October 31 – November 1 Creswick LTC Loddon Campaspe
2011 October 30-31 Ballarat Regional TC Central Gippsland
2012 November 4-5 Wodonga Tennis Centre Central Gippsland
2013 October 27-28 Ballarat Regional TC Central Gippsland
2014 October 26-27 Swan Hill Lawn TC Central Gippsland
2015 October 24-25 Wodonga Tennis Centre Barwon
2016 October 15-16 Haven Tennis Club Central Highlands
2017 October 28-29 Sale Tennis Club Barwon
2018 October 27-28 Mildura Lawn TC Barwon

Bradtke Luczak Cup

Named Ambassadors Cup until 2013.

Annual regional teams’ event for 15 and under boys and girls from across regional Victoria.

Format: A round robin with ties consisting of four singles and two mixed doubles matches involving the two boys and two girls from each regional team.

Event began in 2003.

Year Date Venue Winning Region
2003 December 7-8 Bendigo Barwon
2004 December 5-6 Bairnsdale TC Barwon
2005 December 4-5 Yarrawonga TC Barwon
2006 December 3-4 Bairnsdale TC Barwon
2007 December 2-3 Cobram LTC Barwon & Mornington Peninsula (rain)
2008 December 7-8 Horsham LTC Mornington Peninsula
2009 November 29-30 Rye TC Central Gippsland
2010 November 28-29 Tatura LTC Central Highlands
2011 November 27-28 Warrnambool LTC Loddon Campaspe
2012 December 2-3 Rye TC Loddon Campaspe
2013 February 24-25 Mt Prospect TA Loddon Campaspe
2014 February 15-16 Wodonga Lawn TC Central Gippsland
2015 February 14-15 Benalla Lawn TC Central Gippsland
2016 May 21-22 Sale Tennis Club Central Gippsland
2017 July 29-30 Traralgon TA Central Gippsland
2018 July 28-29 Mornington TC Incomplete

Pat Cash Cup

Named Association/Regional Teams Challenge until 2017.

Annual Teams event. Comprises teams of two boys and two girls in the Under 12, Under 14, Under 16 and Under 18 age groups from Country Regions and Metropolitan Associations throughout Victoria.

Format: A round robin with ties consisting of 2 boys singles, 2 girls singles, 1 boys doubles, 1 girls doubles and 2 mixed doubles rubbers in each age group.

Event began in 2004.

Year Date Venue Winning Region
2004 June 12-14 Bendigo Tennis Centre Not completed due to rain
2005 June 11-13 Bendigo Tennis Centre Central Gippsland & NEJTA
2006 June 10-12 Bendigo Tennis Centre Waverley Tennis
2007 June 9-11 Traralgon Tennis Assoc. Peninsula Tennis Association
2008 June 7-9 Bendigo Tennis Centre Not completed due to rain
2009 June 6-8 Bendigo Tennis Centre Waverley Tennis
2010 June 12-14 Bendigo Tennis Centre Waverley Tennis
2011 June 11-13 Traralgon Tennis Assoc. Waverley Tennis
2012 June 9-11 Bendigo Tennis Centre Waverley Tennis
2013 June 8-10 Bendigo Tennis Centre North Eastern Junior
2014 March 29-30 Shepparton Lawn TC North Eastern Junior
2015 Feb 28- March 1 Bendigo Tennis Centre Loddon Campaspe
2016 February 27-28 Warrnambool Lawn TC Waverley Tennis
2017 February 25-26 Wodonga Tennis Centre Waverley Tennis
2018 February 24-25 Bendigo Tennis Centre North Eastern Junior

Minter McNamee Cup

17 /U from 2015, named Country Cup until 2015.

Annual regional teams’ event for 17 and under boys and girls from across regional Victoria.

Format: A round robin with ties consisting of four singles and two mixed doubles matches involving the two boys and two girls from each regional team.

Event began in 2007.

Year Date Venue Winning Region
2007 February 25-26 Bairnsdale TC East Gippsland
2015 May 2-3 Mornington Tennis Club Central Gippsland
2016 February 13-14 Melbourne Park Central Gippsland1
2017 February 11-12 Melbourne Park Central Gippsland
2018 February 10-11 Melbourne Park Central Gippsland

Inter-Regional Championships

Annual regional teams event for Open men & women, Veteran men & women, 18/u boys & girls, 16/u boys & girls, 14/u boys & girls and 12/u boys & girls from across regional Victoria.

Year  Venue Winning Region
1956 Bacchus Marsh North East
1957 Bacchus Marsh North East
1958 Bacchus Marsh North East
1959 Bacchus Marsh Goulburn Valley
1960 Shepparton Goulburn Valley
1961 Shepparton Central West Gippsland
1962 Bendigo Central North Eastern
1963 Bendigo Western District
1964 Euroa Central North Eastern
1965 Euroa Central North Eastern
1966 Geelong Central Highlands
1967 Maffra Central Highlands
1968 Wangaratta North Eastern
1969 Ballarat Central Highlands
1970 Mildura Central Highlands
1971 Wodonga Central Highlands
1972 Bendigo Barwon
1973 Bendigo Barwon
1974 Kerang Central Highlands
1975 Kerang Central Highlands
1976 Colac Central Highlands
1977 Kerang Central Highlands
1978 Portland Central Highlands
1979 Maryborough North East
1980 Geelong Barwon
1981 Traralgon Barwon
1982 Colac Barwon
1983 Traralgon Central West Gippsland
1984 Swan Hill Barwon
1985 Horsham Barwon
1986 Wangaratta Barwon
1987 Wodonga North Central Highlands
1988 Mildura Central Highlands
1989 Traralgon North Central Highlands
1990 Maryborough North Central Highlands
1991 Wodonga North Central Highlands
1992 Shepparton North Eastern
1993 Bendigo Central Highlands
1994 Geelong Barwon
1995 Mildura Barwon
1996 Warrnambool North Central Highlands
1997 Wodonga Central Highlands
1998 Bendigo Western Districts
1999 Mildura Central Highlands
2000 Geelong Barwon
2001 Benalla Barwon
2002 Horsham Barwon
2003 Warrnambool Barwon
2004 Wangaratta Barwon
2005 Geelong Barwon
2006 Mildura Mornington Peninsula
2007 Wodonga Barwon
2008 Warrnambool Glenelg
2009 Horsham Barwon
2010 Benalla Barwon
2011 Geelong Barwon
2012 Wangaratta Barwon
2013 Swan Hill Barwon
2014 Mt Prospect TA Barwon
2015 Mt Prospect TA Barwon
2016 Swan Hill Barwon
2017 Swan Hill Goulburn
2018 Wodonga TC Goulburn