Bundaberg, 5 April 2011 | tennis.com.au

Former world No.39 Casey Dellacqua has enjoyed a first round victory on day one of the Bundaberg Tennis International.

After losing the first set against young qualifier Viktorija Rajicic (Delahey, Vic), Dellacqua fought back strongly to claim the match in three sets, 1-6 6-1 6-2.

Dellacqua was joined by No.5 seed Matt Reid (Dural, NSW), Chris Letcher (Hope Island, Qld) Jonathon Cooper (La Perouse, NSW) and Bojana Bobusic (South Perth, WA) as the only Australians to progress on day one.

In other results, former world No.32 Olga Puchkova (RUS) also cruised into the first round along with No.5 seed Sacha Jones (NZL) and fellow New Zealanders Jose Statham and Marcus Daniell.

First round matches will continue tomorrow. Please see below for latest results.

Latest results

Bundaberg Tennis International – Bundaberg, Australia (Clay)
R32 [1] James Lemke (Vic) v [WC] Aaron Leeder-Chard (Vic) To be played
R32 [Q] Yuri Bezeruk (SA) v James Duckworth (NSW) To be played
R32 [Q] Scott Robertson (SA) v [Q] Leon Frost (Qld) To be played
R32 Dane Propoggia (NSW) v [6] Yuichi Ito (JPN) To be played
R32 Benjamin Mitchell (Qld) v Marvin Barker (NZL) To be played
R32 [WC] Todd Volmari (ACT) v Brendan Moore (NSW) To be played
R32 Marcus Daniell (NZL) def Kyle Stoker (NSW) 6-0  6-3
R32 [7] Michael Look (Qld) v [Q] Joshua Crowe (SA) To be played
R32 [8] Jose Statham (NZL) def [Q] Steven De Waard (Qld) 6-2  6-0
R32 [Q] Jonathon Cooper (NSW) def [WC] Jack Schipanski (SA) 3-6  6-2  6-3
R32 Isaac Frost (Qld) v Soong-Jae Cho (KOR) To be played
R32 [Q] Alex Trillini (NSW) v [3] Erik Chvojka (CAN) To be played
R32 [5] Matt Reid (NSW) def [Q] Koki Matsunaga (JPN) 6-4  6-1
R32 Chris Letcher (Qld) def [Q] Ji Sung Nam (KOR) 6-4  6-2
R32 Kento Takeuchi (JPN) v [WC] Thanasi Kokkinakis (SA) To be played
R32 [2] Michael Venus (NZL) def Chris Haskett (SA) 6-4  6-2
Bundaberg Tennis International – Bundaberg, Australia (Clay)
R32 [1] Lesia Tsurenko (UKR) v [WC] Mia Vriens (NSW) To be played
R32 [Q] Yurina Koshino (JPN) v [Q] Daniella Dominikovic (NSW) To be played
R32 Natsumi Hamamura (JPN) def Shannon Golds (Qld) 6-3  6-2
R32 Wen-Hsin Hsu (TPE) v [8] Tammi Patterson (Vic) To be played
R32 [4] Olivia Rogowska (Vic) v [Q] Sandra Zaniewska (POL) To be played
R32 Olga Puchkova (RUS) def Karolina Wlodarczak (Vic) 6-4  6-4
R32 Yurika Sema (JPN) v Monique Adamczak (NSW) To be played
R32 [5] Sacha Jones (NZL) def Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3  7-6(3)
R32 [6] Sophie Letcher (Qld) v [WC] Abbie Myers (NSW) To be played
R32 [Q] Bojana Bobusic (WA) def [Q] Azra Hadzic (Vic) 6-4  6-1
R32 [WC] Casey Dellacqua (WA) def [Q] Viktorija Rajicic (Vic) 1-6  6-1  6-2
R32 [3] Yuliya Beygelzimer (UKR) def Marija Mirkovic (Vic) 6-4  6-2
R32 [7] Gail Brodsky (USA) v [WC] Ashling Sumner (Qld) To be played
R32 [Q] Ashleigh Barty (Qld) v Zuzana Zlochova (SVK) To be played
R32 Pemra Ozgen (TUR) v [Q] Mari Tanaka (JPN) To be played
R32 Isabella Holland (Qld) v [2] Sally Peers (Vic) To be played