Ipswich, 31 March 2011 | tennis.com.au

Local favourite and No.6 seed Benjamin Mitchell (Worongary, Qld) has survived a thrilling first round match on day two of the City of Ipswich Tennis International.

The young Queenslander was down one set and 1-5 in his match against wildcard Aaron Leeder-Chard (Mt Eliza, Vic) before staging an amazing comeback to win in three sets, 4-6 7-5 6-1.

In the women’s draw, Casey Dellacqua’s comeback was stalled by New Zealander Sacha Jones, who beat the West Australian wildcard 6-3 6-4.

Top seed Lesia Tsurenko (UKR) was too strong for Shannon Golds (Carrara, Qld) and last year’s finalist Sally Peers (Glen Waverley, Vic) defeated Yurika Sema (JPN). No.8 seed Tammi Patterson (Brighton, Vic) was upset by qualifier Fatma Al Nabhani (OMA) in three sets.

In other men’s results, second seed Greg Jones (NSW) and third seed James Lemke (Camberwell, Vic) both recorded comfortable straight sets victories to progress to the second round while local stars Chris Letcher (Hope Island, Qld) and Isaac Frost (Townsville, Qld) still remain in contention.

Second round matches will commence tomorrow. Please see below for latest results and upcoming matches.

Thursday 31 March – latest results
City of Ipswich Tennis International – Ipswich, Australia (Clay)
R32 Chris Letcher (Qld) def Scott Puodziunas (Qld) 7-6(9)  6-2
R32 Isaac Frost (Qld) def [Q] Ji Sung Nam (KOR) 3-6  6-1  6-3
R32 [6] Benjamin Mitchell (Qld) def [WC] Aaron Leeder-Chard (Vic) 4-6  7-5  6-1
R32 Jose Statham (NZL) def [7] Matt Reid (NSW) 7-5  6-7(1)  6-3
R32 [WC] Thanasi Kokkinakis (SA) v [Q] Leon Frost (Qld) In progress
R32 [3] James Lemke (Vic) def [Q] Jonathon Cooper (NSW) 6-4  7-5
R32 [2] Greg Jones (NSW) def Joshua Crowe (SA) 6-3  6-3
City of Ipswich Tennis International – Ipswich, Australia (Clay)
R32 [1] Lesia Tsurenko (UKR) def Shannon Golds (Qld) 6-2  6-1
R32 [Q] Sandra Zaniewska (POL) def [Q] Mia Vriens (NSW) 6-2  6-1
R32 [3] Yuliya Beygelzimer (UKR) def [Q] Alison Bai (ACT) 6-0  6-0
R32 Monique Adamczak (NSW) def [Q] Emelyn Starr (NSW) 7-6(5)  6-2
R32 [5] Sacha Jones (NZL) def [WC] Casey Dellacqua (WA) 6-3  6-4
R32 [Q] Fatma Al Nabhani (OMA) def [8] Tammi Patterson (Vic) 6-4  6-7(4)  6-2
R32 Marija Mirkovic (Vic) def [Q] Bojana Bobusic (WA) 6-4  6-0
R32 [4] Olivia Rogowska (Vic) def [Q] Gally De Wael (BEL) 6-1  6-2
R32 [Q] Daniella Dominikovic (NSW) def [WC] Rachel Tredoux (Qld) 6-3  6-4
R32 [2] Sally Peers (Vic) def Yurika Sema (JPN) 7-6(1)  7-6(2)