Kalgoorlie, 4 November 2010 | Tennis Australia

The Australian Pro Tour has continued in Kalgoorlie, Western Australia, with five Australians progressing so far to the quarterfinals of the Goldfields – St Ives International.

Local talents Brydan Klein and Jessica Moore (both WA) won their second round matches, along with Joel Lindner from Queensland.

In today’s upset, No.4 seed Colin Ebelthite (SA) was defeated by Michael Look (Qld) in straight sets.

In the women’s draw, Moore will be joined in the quarterfinals by Isabella Holland (Qld), who defeated No. 8 seed Timea Babos from Hungary in a tight three set match.

Thursday 4 November 2010 – latest results


Australia F10 Futures  – Kalgoorlie, Australia (Hard)
R16 [1] Brydan Klein (WA) def Leon Frost (Qld) 7-6(5)  6-0
R16 Matthew Barton (NSW) V [6] Matt Reid (NSW) In progress
R16 Michael Look (Qld)  def [4] Colin Ebelthite (SA) 6-3  6-4
R16 Simon Ede (NSW) V [5] Harri Heliovaara (FIN) In progress
R16 [7] Eric Chvojka (CAN) V Brendan McKenzie (NSW) In progress
R16 [3] Sebastian Rieschick (GER) def Alex Bolt  (SA) 6-4  6-2
R16 Joel Lindner (Qld)  def Mikal Statham (NZL) 6-0  6-4
R16 [2] Nick Lindahl (NSW) V Riccardo Sinicropi (ITA) In progress
R32  Simon Ede (NSW) def Andrew Thomas (NSW) 3-6 7-6(7) 7-6(3)
R32 [5] Harri Heliovaara (FIN) def Kieren Thompson (Qld) 6-1  6-3
R32 [2] Nick Lindahl (NSW) def Joshua Crowe (SA) 6-3  6-2


USD $25,000 Kalgoorlie  – Kalgoorlie, Australia (Hard)
R16 Julia Glushko (ISR) V Gail Brodsky (USA) In progress
R16 [Q] Ashling Sumner (Qld) V [6] Melanie South (GBR) In progress
R16 [4] Irina-Camelia  Begu (ROU)  def [Q] Daniella Dominikovic (NSW) 1-6  6-4  6-3
R16 [5] Jessica Moore (WA) def Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3  6-1
R16 [7] Sacha Jones (NZL) def [Q] Karen Filippou (Vic) 6-2  6-4
R16 Alison Bai (ACT) V [3] Olivia Rogowska (Vic) In progress
R16 Isabella Holland (Qld)  def [8] Timea Babos (HUN)  4-6 6-2 7-6(3)
R16 Nicola Geuer (GER) V [2] Cagla Buyukakcay (TUR) In progress
R32 Julia Glushko (ISR) def [1] Arina Rodionova (RUS) 6-4  6-4
R32 Nicola Geuer (GER) def [Q] Emma Flood (NOR) 6-4  7-5
R32 [2] Cagla Buyukakcay (TUR) def Sophie Letcher (Qld) 6-3  7-5